top of page

Chorvatsko 2005 - Gradac - země smíšených pocitů


1.jpg

Chorvatsko: země téměř česká, nebo alespoň tak Čechy oblíbená, že o ní vědí i malé děti. Když potom děláte anketu mezi těmi nejmenšími s otázkou, kam by si se chtěl/a o prázdninách podívat, téměř 3/4 odpoví: "Do Chorvatska k moři".


Což o to, země je to pěkná, moře krásné, čisté, díky kamenům namísto písku na plážích, jen mám pocit, že tato země trošku ztrácí ze své cizokrajné originality právě tím, že se tam už mluví, hlavně v některých lokalitách, spíše česky, než cizojazyčně.


Typické bungalovy pro tuto zemi, krásné vyhlídky na moře, přitom za zády nám stojí tisícimetrová hora nebo rovnou celé pohoří.

2.jpg

A nesmí chybět ani národní pivo, cena 8 KUN.


3.jpg

V této zemi je vlastně skoro jedno, jestli jste na jihu, anebo na severu, téměř celé pobřeží vypadá stejně. Ne že nezajímavě, ale prostě... dost podobně. Každopádně velikou výhodou je alespoň možnost střídání válení se u moře a vysokohorská turistika, jen šplhat do kopce při 40°C není nic moc.


4.jpg

Ve skalách i strmých stoupáních můžeme naleznout občas pozoruhodné stavby, nebo alespoň jejich zbytky: ať už různé kostelíky, kapličky, hrobky a nebo celé hřbitovy, zajímavé opuštěné domy či celé osady.


5.jpg

Vystoupání nahoru na hory se ovšem nakonec vyplatí. Při pohledu dolů na různé zátoky, přímořská městečka, ostrovy, pláže a vesnice je krásný pohled:


6.jpg
7.jpg

Ovšem je také zajímavé se poohlédnout okolo sebe, při výjezdu do Bosny a Hercegoviny, konkrétně z našeho Gradacu do města Mostar. Jde vidět, jak kousek od této turisticky velmi oblíbené lokality, může existovat také chudá a téměř zapomenutá krajina s úplně jiným životem.


Všudypřítomné pozůstatky nedávné války jsou vidět na každém kroku. A to nejen na zdech domů, obrovských hřbitovech lemující příjezd do tohoto města, ale i na tvářích zdejších lidí, kteří si tím museli projít.


8.jpg

9.jpg

Tento výlet byla jedna velká zkušenost mířící k důležitým zamyšlením... Ono dívat se na to v televizi a projít se tudy na vlastní kůži je opravdu něco velmi rozdílného.


Chorvatsko po několikáté návštěvě pro mě zůstalo "pouze" zemí s mořem, která je k nám nejblíže a nejsnáze dostupná. Letenky z Prahy přímo do Zagrebu začínají od 2300 Kč, s tzv. "low costy" se dá letět ale i do Zadaru, anebo Dubrovníku.


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) K odběru newsletteru se můžete přihlásit zde, anebo se na nás můžete obrátit na e-mailu letenky@zivotnacestach.cz.


Hodnocení: 4 z 10

Úroveň angličtiny: 4 z 10


#cestování #Chorvatsko #Evropa #Gradac

bottom of page