top of page

Velká Británie 2010 - Londýn - stát ve státě, město gentlemanů1.jpg

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


Londýn - město nám tak vzdálené... možná snad teď nemyslím ani geograficky, ale zejména svoji kulturou, chováním, jednáním, ale také mnohokulturností, velikostí, oblíbeností anebo také cenami za ubytování, jídlo, zábavu, kulturu... :-)Letiště


Letišť má Londýn hned několik, nejznámější pro nízkonákladové cestovatele jsou vzdálenější od centra Stanstead, Luton, Gatwick a více známé je mezinárodní letiště Heathrow, odkud se dostanete do jakéhokoliv koutu světa. Jezdí sem i metro, a letiště okupuje hned několik zastávek a na uměleckém ztvárnění grafiky plánku metra tvoří krásnou smyčku. Z okolních letišť jezdí vždy několik soukromých dopravců, nejlepší, nejrychlejší, nejlevnější a nejpohodlnější je asi cesta se společností Easybus, kde jezdí autobusy každou hodinu a je tam dá se říci vždy místo. Lístek je sice nejlepší koupit dopředu přes internet, kde se zaplatí a vytiskne přímo jízdenka, ale i pokud přijdete dřív a řidič má místo, dá se s ním bez problémů domluvit, abyste mohli jet i dříve. To také zakládá prostou a jednoduchou myšlenku, jak lze lehce dosáhnout toho, abyste nemuseli platit ani tuto cestu autobusem :-) Jinak cesta je pohodová, řidič se snaží většinou i vtipkovat různými metodami, aby vás přiměl k připoutání se atd. :-) Občas jsem měl pocit při vjezdu na kruhový objezd v protisměru a hlavně plné rychlosti, že je to sebevrah, ale cestou zpátky už jsem si uvědomil, že jede vlastně dobře a stejně rychle jako ostatní a tedy - bezpečně. Jinak letenky do Londýna lze zakoupit dnes velice jednoduše, létá sem skoro každý, je to vůbec nejoblíbenější město nízkonákladových dopravců. Nejlevnější je se sem dostat z Polska (Katowice, Wroclav, Poznaň, Krakow) anebo z Bratislavy. Já letěl z Brna, protože jsem vychytal moc pěknou akci snad za 10 Eur.


2.jpg

Trafalgar Square


3.jpg

Místo, kde jsem začal je Trafalgar Square, kde kupodivu po ránu v únoru nebylo ani nějak extra moc turistů až na jeden autobus Číňanů. Hned u tohoto náměstí se rozkládá National Gallery, kde jsem samozřejmě nemohl chybět. Ono většina památek v Londýně je "Entrance Free", takže ideální příležitost se jít při průchodu městem někam ohřát :-)


4.jpg

Cestování po městě


Jinak co se týče cestování po městě, jak píše průvodce. Kdo jede do Londýna poprvé, cestuje za draho, ale rychle a pohodlně metrem. Kdo už to tu trošku zná, cestuje levněji autobusem. Metro je tu skutečně dobře vyřešené anebo pouze 3 jednoduché trasy jako u nás, ale má jich asi 12, každou pojmenovanou se svoji barvičkou, ale neznalý člověk stejně pěknou chvilku kouká, než se zorientuje. Po zemi zde jezdí i klasické tramvaje, ale zejména potom známé doubledeckery, i když v trošku modernější podobě.


5.jpg

Picadilly Circus


Snad každý turista musí zavítat na místo, kde vlastně není vůbec nic jiného než stanice metra, velmi rušná křižovatka aut, spoustu domů okolo a hlavně proudících lidí, zejména ale potom jeden obrovský barák ověšený reklamami. Těžko říct, co je na tom tak zajímavého, že to nechybí v žádných průvodcích a na internetu, tak to raději zmíním také :-). Naštěstí na stejné ulici začíná vlastně jakási křižovatka těch nejzákladnějších a největších ulic v Londýně, jako např. Oxford Street, kde sídlí např. University of the Arts a také spoustu a spoustu těch slavných, malých, turistických obchůdků.


6.jpg

China Town


Po jedné z těchto ulic dojdeme až do China Town, kde se ocitneme rázem v jiném světě a jiné kultuře. Vstupem přes bránu vejdeme na území, kde mnohé výlohy ani nenabízejí žádné informace v angličtině, ale pouze v čínštině. Lidé však i tady nutno podotknout vypadají celkem přátelští a výlohy tu mají velmi pěkně naaranžované, zvláště pak ty s lahůdkami :-).


7.jpg

Večerní Londýn


Nutno podotknout, že i v noci je Londýn nádherně osvětlený a je zde co vidět. A my "rychlocestovatelé" musíme využít veškerý čas, takže noční vyjížďka Londýnem a také jeho procházka je skutečně dobrý nápad. Dokonce na rozdíl od některých jiných evropských měst jsem se zde cítil večer naprosto bezpečně. Jsou samozřejmě i zde čtvrti, kterým je radno se raději vyhýbat, ale takové to centrum a ty známější místa se dají považovat za bezrizikové. Já jsem zvolil noční London Bridge, Tower Bridge, Tower, Buckinghamský palác, Big Ben a nějaké ty mrakodrapy, které večer vynikly ještě více než přes den.


8.jpg

London Bridge, Belfast, Tower Bridge


Jelikož jsem sehnal bydlení nedaleko Tower Bridge, tak jsem hned po ránu zamířil tímto směrem a prošel po nábřeží po Queens Walk, kolem London Bridge, kolem městského úřadu směrem k Tower Bridge, kde jsem po cestě minul bojovou námořní loď Belfast a přes řeku Temži sledoval obrovskou okurku, jak nazývají mnozí novodobou stavbu, kde nikdo neví, čemu se vlastně podobá. Tower Bridge vypadal krásně, cena za vstup na horní plošinu už zase tak krásná nebyla, ale i přechod přes něj směrem k pevnosti Tower bohatě stačil :-).


9.jpg
10.jpg
11.jpg

Tower


Snad každý turista sem zavítá. Kdo by si přece nechal ujít korunovační klenoty Anglie, to by byl skoro hřích tuto atrakci vynechat při návštěvě Londýna. A zdejší lidé si to taky velmi uvědomují, takže vstupné 17 liber (14 za studenta s nepropadnutým ISICEM) je celkem nářez. Průchod Towerem je však celkem zajímavý a korunovačních klenotů je tu naštěstí dostatek na to, abyste při tomto zkoumání dokázali na tu cenu za vstupné zapomenout :-).


12.jpg
13.jpg

St. Paul Cathedral, Millenium Bridge


Po cestě z Toweru se vydávám za výhledem na "okurku" a také k obrovským mrakodrapům, kde sídlí Londýnská burza, celosvětově důležitá pro ekonomiku naší země, Bank of England a několika dalších zajímavých památek a budov. Hustota lidí ve velmi slušném oblečení dává jasně najevo, že zde se skutečně obchoduje se světem. Snad nejhezčí pohled na St. Paul's Cathedral je z kavárny muzea Tate Modern, kde je krásný výhled i na most pouze pro pěší známý jako Millenium Bridge. I Tate Modern jako muzeum není špatné, jen je to obrovská budova bývalé továrny a pečlivý průchod bez vynechávání by zabral téměř celý den.


14.jpg

Big Ben


Jednou to muselo přijít. Evergreeny Londýna následovali po drobném dopoledním oddychu chozením po městě, je na čase se vrhnout do záplavy turistů.


15.jpg

16.jpg

Whitehall, Parlament


Po cestě směrem ke krásnému rozlehlému parku vedle Buckinghamského paláce narazíte na ulici Whitehall, kde je sídlo parlamentu, kde se dá bránou dojít až na nádvoří, kde probíhá střídání stráží. Ono teda začíná u Buckinghamského paláce, ale na koních dojedou všichni až sem, kde se také trošku pochlubí.


17.jpg

Buckinghamský palác


...aneb spoooustu lidí před jednou budovou s pozlacenou bránou s domněním, že se na ně královna Alžběta bude snad koukat z okna nebo co :-).


18.jpg


Hyde Park


Po cestě směrem na Hyde Park narazíme na Vítězný oblouk, velice podobný jako např. v Římě. Po přechodu přes velmi frekventovanou křižovatku vidíme znak typický pro londýnské metro s názvem Hyde Park. Odsud začíná největší park v Evropě, který i na mapě zabírá velmi značnou rozlohu. Lidé se chodí relaxovat, hodně také běhat, na procházky se psy, učit se, pinkikovat, atd. Je to svým stylem dost podobné místo jako uměle vytvořený ostrov s cyklostezkou a několika parky ve Vídni.


19.jpg

Science museum


Lákalo mě také podívat se do Science muzea, ale musím opět potvrdit, že je to tak obrovská budovat a tolik výstav najednou, že projít důkladně vše v normálním časovém horizontu (pro mě max. hodina) je nad lidské síly. Přízemí ovládá obchod s nejrůznějšími technickými vychytávkami a udělátky, další patra (celkem snad 5) zde vystavovali vědu, techniku, lékařství, genetiku, matematiku, historii počítačů, simulátory, vynálezy, atd.


Lidí zde bylo taky celkem slušně, jelikož vstupné, jak jsem již psal, bylo jako téměř všude v ostatních muzeích zdarma. Je to zřejmě obchodní lákadlo na lidi, jelikož muzeí a míst k navštívení, je tu např. oproti Bratislavě opravdu nesčetněkrát více. Ihned vedle Science Museum stojí Natural Museum, tam jsem ale již bohužel z časových důvodů nezavítal.


20.jpg

London Eye


Londýnské oko je další ze světových rarit, s výhledem na celý Londýn si za cca 15 liber můžete v kabince s několika dalšími lidmi projet jedno kolečko a při tom nadšení také vystát někdy i několikahodinovou frontu, ve které se mi naštěstí na sklonku února nechtělo čekat :-).


21.jpg

Harrods


A na závěr trošku obchodní kultury, návštěva největšího a nejluxusnějšího obchodního domu ve Velké Británii, Harrodsu. Už ani dovnitř vás nepustí, pokud nejste dostatečně slušně oblečení a batůžek na zádech vám ochotně nakáže ochranka u vstupu sundat. Poté můžete procházet postupně všechny patra obchoďáku, kde je snad opravdu úplně všechno, od luxusních jídel, přes pití, jídlo, oblečení, až pro sportovní potřeby, zlatnictví, atd. Ceny tomu všem luxusu samozřejmě odpovídají, i když např. lyže tady nestály až zas tolik. Že by to bylo tím jistým omezením, co s nimi v Londýně? :-)


22.jpg

Z Londýna si určitě vezu velmi dobré vzpomínky, musím říci, že lidé se tu k sobě chovají skutečně slušně, omlouvají se už jen když omylem vstoupí do cesty, vypadají přátelsky, lidsky, přívětivě. Je tu spoustu kultur, které spolu dokážou bez problémů žít a to určitě jen posiluje toto pěkné, město se 7 miliony obyvatel (neoficiálně až 11 mil.). Za zhlédnutí určitě stojí také Greenwich, Wimbledon, Stamford (fotbalový stadion Chelsea) a další.


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.


Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.


Hodnocení: 10 z 10


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#cestování #Londýn #VelkáBritánie #HydePark

bottom of page