top of page

Polsko 2010 - Varšava - město dvojí tváře


1.jpg

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


Varšava nikdy nebyla mojí vytouženou cílovou destinací. Ale je to holt jednou hlavní město Evropy, tak jsem si dal říct a zahrnul pár dní strávených zde do mého itineráře na cesty. Možnost se naskytla hned po cestě z Norska, kam za pár korun byli k pořízení letenky. Z Varšavy potom jede přímý vlak až do naší vlasti, tak jsem si říkal - parádní plán.


Let do Varšavy byl v pohodě, přílet před půlnocí mě však trošku znepokojoval. Přecejen o půlnoci v nějakém velkém městě, kde jsem nikdy nebyl... a navíc v Polsku, o kterém mají většinou oprávněně mnozí cizokrajané nevalné mínění. Ihned po příletu jsem zamířil před letiště, abych vyhlížel autobus. Nějaká zastávka však byla v nedohlednu. Vrátil jsem se tedy na informace na letišti a tam mi bylo řečeno, že před nádražím a pořád rovně. Těžko si pod tím něco představovat, ale jakmile jsem vidět značku Bus Terminal, tak jsem šel. No bohužel v rozbořeném staveništi jsem po několika desítkách metrů sice našel autobusák, ale na něm jen meziměstské spoje, žádné MHD. To jsem našel až po cestě zpátky na letiště, bylo nádherně schované a jako na potvoru od něj zrovna odjížděla noční linka :-). Tak jsem zabrouzdal k jízdnímu řádu a zjistil, že naštěstí jede každou půlhodinu. Následovalo koupení lístku na MHD, který byl oproti Norsku příjemně levný, asi jako u nás v Brně. Malou nevýhodou bylo to, že jsem neměl žádné zloté. Ale co už. Věc, kterou musím velice pochválit - automat bral kreditky :-).


Po příjezdu na Stanica Centralna jsem se rozkoukával po centu města, zatímco jsem startoval navigaci na ulici Prokuratorska 2, Hostel JUMP INN. Bylo to naštěstí 1,2km od nádraží, takže jsem nahodil batoh a šel. Pravda, ulice byli téměř prázdné, ale ti, co na nich zůstali, ve mě nebudili moc nadšení a důvěru, takže ptát se někoho na cestu v tuhle dobu by bylo téměř zbytečné. Naštěstí jsem potkal i pár ozbrojených policistů v maskáčích, což je tu normální, takže snad trošku i toho bezpečí v metropoli Polska jsem na chvíli cítil.


Hostel byl velice pěkný a za pěknou cenu i se snídaní. Opět příjemná změna, která ve mě začala budovat pozitivní postoj k Polsku. Hned ráno jsem sbalil na recepci mapu pro turisty a vyrazil do města.


2.jpg
3.jpg

Centrum města vypadá jako úspěšné, vyvíjející se město plné mrakodrapů a rušných ulic. Na pohledech, které jsou tu k prodeji, to je znázorněno ještě více megalomansky :-). Realita je však trošku jiná. Stačí zajít pár set metrů od centra a hotelů jako jsou Hilton apod. a ocitnete se v jiném světě. Stačí zajít na menší ulici, která nevede k žádné turisticky zajímavé lokalitě anebo památce, zjeví se trošku jiné město, jiná kultura. Proti zemím jako Rumunsko, Moldávie, Ukrajina, apod. je to však pořád kultivované město.


4.jpg

V budově Polské centrální banky probíhá tento rok výstava Euro, takže jsou tu k vidění euro mince, povídání o jejich historii, nějaké ukázky, jak poznat pravou bankovku a také nějaké interaktivní hry na dotykových stanicích pro děti i dospělé.


Při průchodu okolo hlavní budovy centra města - Paláce kultury, který je darem bratrských národů sovětského svazu, procházím po hlavní ulici maršálovské až na nový swiat, kde se buduje nové pěkné město, na pěší třídu Krakovské předměstí. Tady je socha Mikuláše Koperníka, kousek dál Národní divadlo, mezitím několik muzeí, univerzit, kostelů a mnoho obchodů se suvenýry a jídlem.


5.JPG
6.JPG
7.jpg

Nedaleko Národního divadla je k vidění pomník v rekonstrukci, kam se momentálně scházejí lidé nejen za připomenutím a uctěním padlých při první světové válce, ale také zde má nově pomník i zahynulý polský prezident a jeho manželka.


8.jpg

Nejkrásnějším místem celé Varšavy je ale bezpochyby Staré město, kde je nekonečně mnoho malých příjemných čistých uliček, na každém rohu restaurace anebo kavárna na úrovni a mnoho hladových okýnek. Je to skoro jako procházet se úzkými uličkami ve Stockholmu anebo v Praze. Rozhodně doporučuji při návštěvě toto nevynechat.


9.JPG
10.JPG

Ze Starého města to už je relativně blízko také přes obrovskou širokou řeku Vislu přes most na druhou stranu, kde je pár dalších architektonických památek (když pominu obrovské nákupní centrum Careffour jako pěst na oči) a také Varšavská ZOO :-).


11.JPG
12.jpg
14.JPG
15.JPG
16.jpg

Po parných 34° vedrech to byl příjemný odpočinek a hurá na cestu zpátky celým rozpáleným městem. Jízdenky na MHD nejsou drahé, ale stejně jako většina ostatních měst není problém je přejít pěšky. Po cestě zpět do hostelu jsem se zastavil na mezinárodní pokladně na hlavním nádraží, kde jsem měl v úmyslu si koupit jízdenku na vlak na další den. Zjištění, že mě bude stát více než letenka do Polska a zpět mě zase trošku usadilo a pokorně jsem vysolil 1250,- Kč za 7 hodin jízdy v typickém českém EC s hodinovým zpožděním, aniž bychom kdekoliv čekali a zastavovali navíc.


Úplně náhodně a po již vzdaném hledání jsem nakonec nalezl i prezidentský palác.


17.jpg

Holt jiný kraj, jiný mrav. Po týdnech strávených v civilizovaných severských zemích jsem se podíval zase jednou do jiné reality, o to smutnější je, že daleko blíže k našemu domovu. Poláci dokážou být milí a přívětiví, ale stejně jako Češi většinou neumí anglicky anebo se nechtějí příliš vybavovat. Navíc na každém rohu mají obchody na tvrdý alkohol a podle toho to potom vypadá. Celkově nejsou moc čistotní. Polsko asi bude vždy jedna ze zemí, která mě prostě příliš přitahovat nebude. Díky jim ale za ty levné letiště, kterých tak rádi využíváme, když naše Praha, Brno a Ostrava jsou naprosto nedostupné a neschopné se cenově přizpůsobit pro využívání nízkonákladových linek.


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-). Více informací ZDE.


Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.


Hodnocení: 3 z 10


Úroveň angličtiny: 7 z 10


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


#cestování #Polsko #Varšava #Evropa

bottom of page