top of page

Španělsko 2010 - Barcelona & Madrid - aktivní odpočinek


1.jpg

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


Na závěr sezony nastal konečně čas taky trošku odpočívat, po těch všech náročných cestovatelských kouscích, kterými jsem si už letos prošel. Nastal čas taky trošku relaxovat, v chladnějším počasí se podívat někam do tepla, spát zase jednou v nějakém hostelu a podívat se po další kultuře, místních pochoutkách a velmi oblíbeném místním pití


Pro nejvhodnější alternativu, jak se dostat do jižní Evropy jsem zvolil cestu z polských Katowic do Barcelony, kde jsme pobyli 4 dny, poté jsme se opět letecky (vyšlo to 10x levněji než autobus) přesouvali do Madridu, kde zbývali ještě další necelé 3 dny.


Barcelona je krásná. Je tu mnoho památek na malém prostoru, ale najde se tu i možnost na turistiku po okolních kopcích, možnost kulturního vyžití anebo např. mořského akvária. V neposlední řadě je ale skvělé, že to všechno lze kombinovat s příjemným relaxem na pláži, která je hned ve městě, několik desítek metrů od centra. Díky tomu lze celou dovolenou příjemně střídat relax na pláži, koupání v moři, opalování a turistiku společně s nakupováním a poznáváním místních památek.


2.jpg
3.jpg

Ve městě je samozřejmě metro, ale díky němu přijdete o spoustu zajímavých míst, které nejsou třeba ani zaneseny v průvodci anebo o nich není zmínka ani na internetu. Navíc občas narazím na místa, která jsem ani neplánoval navštívit, ale nakonec rozhodně stojí zato.


Prvním cílem byla samozřejmě asi nejznámější památka v celém Španělsku, Sagrada Familia, která se ještě neustále staví. Po cestě z letiště bylo však první zastávkou neplánovaně, ale mile překvapující svým skvostem, náměstí Plaza de Espaňa, kde mě trošku rozesmály pojízdné eskalátory na vyvýšený kopec, kde stojí Národní palác Motjuic, ve kterém je Muzeum Katalánského umění.


100_4427.jpg
100_4423.jpg

V rámci polodenního výletu doporučuji se podívat do parku Guël, který je na severu města a dá se k němu pohodlně dojít pěšky s několika zastávkami u staveb známého stavitele Gaudiho, např. i úchvatné budově Casa Batló (viz obrázek níže), které má na svědomí také stavbu největší a nejznámější - Sagrada Familia. Z parku Guël, který je celkem na kopci jde potom krásně vidět na celé město, moře, okolní kopce a celé okolí.


100_4287.jpg
100_4288.jpg

Při prohlídce města rozhodně nelze vynechat nejznámější a nejdelší zdejší pěší třídu - Las Ramblas, kde je mnoho a mnoho turistických obchůdků, kaváren, ale hlavně pouličních "sběračů fantazie", od Boba Marleyho, přes různé anděly a další netradiční živé sochy, které za drobnou úplatu předvedou něco málo ze své sbírky "umění". Zhruba uprostřed Las Ramblas lze odbočit na místní tržiště, kde je opravdu nesčetně moc různých obchůdků s jídlem - od masa, mořských plodů, přes různé ovoce a zeleninu, až po sladkosti. Je tu doslova pastva pro oči i pro nos. Škoda jen těch cen.


100_4361.jpg
100_4352.jpg

Při pěkném počasí rozhodně nelze nedoporučit přivstat si a zažít východ slunce nad Barcelonou, při pohledu na moře, přístav a místní Castle de Montjuic na stejnojmenném vrcholu, kam jsem si ranní výstup udělal také já. Byl to opravdu velmi emocionální zážitek, který rozhodně stojí zato!


Od Castle de Montjuic lze projít přes lesy po silnici kolem řeckého divadla a sportovišť a olympijských stadionů, kde se konaly letní Olympijské hry v roce 1992, až na Plaza se Espaňa a nebo nedaleký skanzen, kde je možno shlédnout nemalý počet místních kulturních obchůdků, včetně výstavy obrazů známých jmen a také např. výrobnu skleněných figurek a suvenýrů.


100_4182.jpg
100_4406.jpg

Přelet do Madridu není nic složitého, jen je zapotřebí sednout na autobus v Barceloně, který vás doveze na letiště do Girony, odkud za pár korun přeletíte do Madridu, kde je již letiště téměř ve městě, resp. hned u něj po téměř čtvrthodinovém průchodu okolo 362 odbavovacích přepážek a několika terminálů (jedno z největších letišť v Evropě), dojdete přímo ke stanici metra.


Madrid už není zdaleka tak památkově obsáhlý a skvostný jako Barcelona, je tam všechno dost natěsnané na sobě a je tam dost málo parků, zeleně a obecně místa. Jako hlavní město Španělska je sice určen Madrid, jednoznačně větší krásu lze ale poznat právě v Barceloně.


Nicméně v Madridu lze narazit na katedrálu s kopulí údajně větší než je ta v Římě, Královský palác a hned naproti němu Národní operu.


100_4484.jpg
100_4491.jpg

Nelze minout změť uliček, které vesměs všechny vedou na známé náměstí De Sol, kde je i monument celého Španělska - černý medvěd. Nádherné je místní vlakové nádraží, u kterého je krásný a rozlehlý park, ve kterém budí trošku pozdvižení na podzim opadávající listí z kaštanu vedle stojící palmy. Vevnitř nádraží jsou potom bezpečnostní terminály při průchodu cestujících na vlak (zde se v nedávných letech odehrály ony známé atentátní útoky v Madridu). Celé nádraží působí na první pohled trošku jako skleník. Jsou tu nádherné vodou rosené palmy s jezírkem plným živých želviček vedle kavárny. Celá budova má i vyšší poschodí, kde je výstup na parkoviště a odsud lze spatřit celý tento skleník včetně značného turistického ruchu shora.


Výlet do Španělska byl fajn, musím tedy přiznat, že Barcelona i Madrid mírně zapáchaly od výkalů, což jsem u jiných evropských měst nezaznamenal, ale jinak lidé jsou tu podobní jako např. v Itálii, Francii apod. Pozor na metro, speciálně v Barceloně, mám také vlastní zkušenost smile


Největším šokem byl odlet v 8 hodin večer z Madridu při cca 18°C a přílez zpět do Katowic v cca 11 večer při -1°C :). Ono škrabat zamrznuté okno u auta a vůbec přechod z letiště na parkoviště v kraťasech není nic moc zážitek po tom slunném týdnu plném koupání v moři...


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.


Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.


Úroveň angličtiny: 7 z 10


Celkové hodnocení: 6,5 z 10


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#cestování #Španělsko #Barcelona #Madrid

bottom of page