top of page

Švédsko 2011 - Stockholm - stojí za to se vrátit


1.jpg

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


Je tu červen, začíná být horko a taky já cítím, že je načase zase obrátit se na sever a uklidit do chládku. Švédsko díky znovu se opakujícím akcím na levné letenky do Stockholmu vyhrálo boj v mojí mysli a tak jsem začal plánovat a těšit se na odpočinek v jedné z nejvyspělejších zemí v Evropě. Při každé návštěvě nepřestávám být udiven, jak bezpečně se tu cítím a kolik se toho máme ještě co naučit, abychom byli alespoň na jejich úrovni.


Let je z Katowic, kam se jednoduše lze dopravit z Cieszyna s autobusem společnosti BusBrothers, což je polská strana Českého Těšína, kam jede spoustu přímých vlaků. Cena za polský autobus je 10 zlotých, takže nějakých 65 korun, což je dost příjemná cena oproti 190 korunám za vlak do Těšína. Každopádně opakovat svoji cestu přímým vlakem Praha - Varšava, který jede i přes Katowice, se mi nechtělo. Sice to má svoje výhody doma se nalodit na vlak a jet přímo do Katowic, cena 900 korun už ale tak příjemná není. Proto varianta s autobusem, navíc jsem to chtěl tak trošku i zkusit dle rad z diskuze opravdových low-cost cestovatelů :-)


2.jpg

Mám pocit, že se té země pořád nemůžu nabažit - ta kultura, okolí, mentalita a ochota lidí, čisto, klid, no prostě paráda. Stockholm jako hlavní město je samozřejmě rušnější, ale také díky placeným poplatkům za vjezd švédských aut do centra města se tu dá normálně pohybovat a smog tu není zdaleka tak viditelný, jako jinde. Ať jde člověk kamkoliv, vidí všude zeleno, parky, sportující lidi, dětská hřiště, tzv. camping area. Opravdu se od nich máme ještě hodně co učit. Jen s tím počasím to trošku nevyšlo. Odjížděli jsme z domu za 24 stupňů a ve Švédsku po celé dny trpíme 28 stupni. Je tu ale hodně kde se schovat a taky pitná voda je tu všude a místní považují za hřích si ji kupovat balenou se zálohovanými PET lahvemi. Ekologie tu hraje prim a při takových vedrech, když člověk prostě pít musí, se určitě pitná a chladná voda zdarma na každém kroku velmi hodí.


3.jpg

První den ve Stockholmu přišla odpoledne na řadu prohlídka blízkého okolí hostelu, kde jsme byli ubytováni. Mimochodem další úžasná věc - výběr hostelu přes internet, zaslání SMS s přístupovými kódy na vstupní dveře hostelu a potom do konkrétního pokoje s číslem postelí, které tu jsou pro nás připraveny. Příjemným zpestřením je také WiFi zdarma a povlečení v ceně, což není v severských zemích obvyklé. Prostě hostel bez recepce, díky čemuž také cena ubytování byla velmi příjemná, zatímco na komfortu se to nepodepsalo. Hostel Acco je v klidné a pěšky z města naprosto dostupné lokalitě, je tu ale i metro a případně spoustu místa na parkování. Naproti přes silnici je obrovský park, u kterého už jsem bydlel minule, v jiném hotelu. Takže prostředí celkem známé. Přesto nakupujeme jídlo a pití a vydáváme se do parku a okolí poznávat a odpočívat.


Další den už máme v plánu vyrazit do centra města, obejít královský palác, krásné stinné a lidmi přeplněné uličky centra města, navštívit světově známé Vasa muzeum s lodí Vikingů ze 17. století, která se zde v temné místnosti vystavuje na obdiv už několik desítek let po jejím vyzdvižení na mořský povrch. Vstupné je pro studenty 80 SEK, což je celkem přijatelné.


4.jpg

Dále byl na řadu Skanzen, kde jsou krásné malé dřevěné dobové chaloupky s mechovou střechou. Je tu i několik dobových obchodů a také typických švédských zvířat. Všude jsou pracovníci v krojích, kteří všechny návštěvníky ochotně zdraví a vypráví jim o tom "svém" domečku. Procházka po celém skanzenu pomocí mapky je ovšem stále docela zmatená a tak návštěvník má docela problém, aby prošel opravdu celý skanzen a nic nevynechal. Na konci procházky téměř u východu je potom ještě aquárium/terárium s mořskýma rybami a hady. Platí se tu však druhé, docela vysoké vstupné, což už většinu lidí odradí.


5.jpg

Poslední den pobytu ve městě se chci podívat trošku na druhou stranu centra, do míst, kde jsem ještě nebyl. Po procházce přes obrovský most mezi dvěma ostrovy, který dlouho býval jedním z nejdelších v Evropě a uprostřed je spoustu zámků lásky uzamčených na mřížích mostu, jsme dorazili k známé City Hall, kde je pěkný park u moře, vyhlídková věž i místnosti k nahlédnutí (viz můj minulý článek o Stockholmu). Nabrali jsme vodu a šli dále do centra města, prošli rušné uličky okolo královského paláce a národní opery a šli dál do míst, která už ani na mapě nejsou vyznačena jako turisticky zajímavá. Na rozdíl od ostatních měst, jejíž centra jsou upravená a uklizená pro turisty, ale zbytek je zašedlý a špinavý, Stockholm mě opět velmi příjemně potěšil. Po krátké pauze v parku jsme vyrazili zpět na autobus, který nás měl odvést na letiště.


6.jpg

Díky mojí kartě s delfínem od mBank jsme však měli opět jízdu zdarma (jakožto i cestu do města), jelikož v autobusech, které tu na letišti operují, již není možné platit v hotovosti, ale pouze kartami. Jejich terminály však neumí číst čipy, ale jen magnetické proužky, což prostě u mojí karty na mBank nešlo ani jednou :-) No, takže ušetřeno cca 1.000 Kč za autobusy z/na letiště ;-)


Švédsko mě opět znovu přivítalo vlídně, opět jsem odjížděl spokojený a nadšený z této země a hlavně zdejších lidí a švédské mentality a pracovitosti, životního stylu a jednání. Jako dárek na rozloučenou jsme ještě v lese u letiště potkali losa, který nechápavě koukal, a my z něj byli nadšení.


Už se těším na další zdejší návštěvu, tentokáte za polárním kruhem.


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.


Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.


Hodnocení: 8 z 10


Úroveň angličtiny: 10 z 10


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#cestování #Švédsko #Stockholm #Evropa

bottom of page