top of page

Maďarsko 2011 - Balaton & Budapešť - dobrý je za tři


1.jpg

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


Je pravda, že touto zemí jsem mnohokrát projížděl po cestě do jižních oblíbených destinací, ale nikdy jsem tu moc času nestrávil. O této zemi jsem vlastně nic moc nevěděl až na jejich ugro-finský jazyk, kterému se prostě nedá rozumět, jejich členství v EU a taky o forintech, kterýma se tu platí.


Nutno podotknout, že taky letecká doprava se tu dost rozmáhá, vždyť maďarská společnost Malev letos začala provozovat z Budapešti přímé lety do New Yorku pod hranicí 10 tisíc korun, teď se odsud dá velmi levně dostat do Jižní Koreje anebo do Šanghaje. Jako třešničkou na dortu je ale Wizz air, u nás také díky letům z Prahy a Brna velmi oblíbený maďarský low-cost dopravce.


Nikdy mi však tato země k srdci nepřinesla, ono vlastně ani moc toho nemá co nabídnout. Ani moře, ani hory, ani nějaké extra památky anebo vůbec důvod, proč se sem vydat. My jsme to měli po cestě do Rumunska, tak nakonec proč ne, třeba mě ta země nějak osloví, říkal jsem si.


2.jpg

Jako první jsme dorazili na Balaton, kde jsme měli v plánu se trošku vykoupat a zkusit, jaké to bylo, když se pořádali nájezdy tisíce Evropanů týdně za teplou vodou a troškou odpočinku. No každopádně nám oba dny, co jsme se toulali okolo, pěkně pršelo, takže radost veliká nebyla. Koupačka ale byla, voda celkem teplá, ale fakt je pravda, že je to jenom velká kaluž. Když jsem se dostal asi tak 300 metrů od břehu a pořád jsem byl jen po kolena, tak mě to přestalo bavit a šel jsem zase zpátky na břeh.


3.jpg
4.jpg
5.jpg

Dále jsme od Balatonu pokračovali zase dlouhou cestou téměř nazpět do Budapešti, kde byla v plánu prohlídka města, zase v dešti. Centrum města není moc velké, dá se v klidu projít, ale řekl bych popravdě, soudě dle toho, co už jsem viděl v jiných městech, že není ani moc o co stát. Ano, sídlo parlamentu na druhé straně Dunaje, krásný dlouhý most anebo místní baráčky, je to pěkné, ale rozhodně nic, kvůli čemu bych musel jezdit do Budapešti.


Dvě plus však přece Budapešti připisuju - dá se tu celkem dobře zaparkovat a na hlavním nádraží se dá celkem pohodlně na infu sehnat turistická mapa města zdarma.


Velké mínus ale připisuju jakýmkoliv suvenýr šopům, jinde je jich na jednom místě jako máku, tady ale sehnat pohled z Budapešti představoval skoro nadlidský výkon...


Na Balaton v dnešní době to už asi vůbec nemá smysl se vydávat v porovnání s tím, co nám můžou nabídnout termály u nás, na Slovensku a v Rakousku a Budapešť, pokud nechceme vyloženě za kulturou a do muzeí, předpokládám, že je otázkou výletu jednoho dne.


Bohužel tedy ani po této návštěvě mě Maďarsko neoslovilo, snad jen pěknýma dálnicema za přijatelný poplatek 12 EUR na 10 dní.


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.


Hodnocení: 2 z 10


Úroveň angličtiny: 6 z 10


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#cestování #Maďarsko #Balaton #Budapešť

bottom of page