top of page

Skotsko & Velká Británie 2012 - Prší, prší, jen se leje


1.jpg

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

Začínají prázdniny, léto a je čas vyrazit někam do chladna, zvlášťě pak po nedávných vedrech na Kypru. Chystáme se na Island a letíme za 1800 Kč z Londýna, proč si ale výlet ještě o dalších pár dnů neprotáhnout a neprojet si Británii a Skotsko? Stonehendge jsem už pustil z hlavy, ale nějaké národní parky Británie a Skotska, hora Ben Nevis, Lochneské jezero, Edinburgh a další, to byla dostatečná lákadla.

To byla tedy základní myšlenka celého tohoto výletu. Půjčit na letišti Londýn-Gatwick auto, projet celou Británií na sever, zastavit se po cestě, kde se nám zachce, dojet do Skotska, tam si projet vytipovaný okruh, zastavit se na pěkných místech a jet zpět na Londýn-Luton, odkud jsme letěli za 5 dní na Island.

2.jpg
3.jpg

Británie je známá svou specifickou architekturou pro kostely, zámky, zříceniny, takže po cestě do Skotska bylo v plánu se zastavit v Lake District National park kousek za Liverpoolem, abychom mohli trochu nasát také tuto místní atmosféru. Počasí zatím drží, nicméně o pár stupňů méně než u nás v česku tu je. Musíme se otužovat na Island, nevadí.

4.jpg
5.jpg

Po dlouhém hledání místa na nocování zůstáváme u jednoho jezera, kam jsme se dostali po nesmazatelné hlášce naší navigace, která nás měla dostat z národního parku pryč - "Po 900m se naloďte na trajekt". To už bylo na nás moc a bylo na čase zastavit a jít se trošku vyspat. Další den po příjezdu do Skotska se okamžitě krajina změnila a mě se tu začalo moc líbit. Všude okolo hory a krása. Jen to počasí se začalo kazit, trošku mlha, chladno, občas deštík. Nicméně nedalo nám to a po cestě na sever někde před Glasgow, tipuju u Leadhills, jsme zastavili a uskutečnili první výlet na kopečky, viz obrázky výše. Převýšení to bylo pěkné, občas trošku kapalo, ale zato výhled - nádhera.

6.jpg
7.jpg

Po večeři jsme vyjeli opět na sever, kde jsme bez problémů přečkali první noc ve Skotsku. Další den byla v plánu hlavně Lochneska, původní plán byl ji spatřit, tak jsme obcházeli, objížděli, čekali, ale nic. Ve vesničce u Lochneského jezera z toho jen udělali pěknou atrakci a snaží se na tom vydělat, tak nás spíše zaujalo posouvání lodí na přepouštěcích komorách. Po cestě dál nějaká zřícenina, ta nás lákala. Ale co by Čech nečekal, byla důkladně zakrytá, že vyfotit z dálky se mi ji podařilo snad z jediného místa a zbytek pěkně za mastné vstupné. Takže nic, jedeme dál. Počasí nic moc, spíš poprchává. Přijíždíme k Ben Nevisu, kde jsme chtěli dát další výšlap. Škoda, prší a je hnusně, viditelnost nula, zbytečná námaha. Náhradní plán je projít si další den Caingorms National Park, co tu čekat víme jen zhruba z letáčků. Dojíždíme do Inverness, co dál? Tady je prý malý Stonehendge, zapomínáme v samotné touze někde pomalu zakempit a jít spát, což se nám podaří pár desítek kilometrů za Inverness. Ráno opět hnusně, prší, paráda. Z národního parku nebude taky nic, takže náhradní plán je výlet do Aquaparku do Perthu, který byl značený jako velká atrakce v okolí. Proč ne, po třech dnech sprcha celkem bodne, vstupné přijatelné, 5 liber. Rada pro případné návštěvníky - cca za 4,95 je normální vstup a cca tuším za 5,10 liber je to i s relax zónou, kde je oddělená VIP sekce s vlastní vířivkou, parní i normální saunou, parní sprchou, vlastním barem, lehátkama, šatnama a skříňkama a taky fénama zdarma, na rozdíl od normální sekce, kde byly za 50 pencí, takže se to vlastně ještě vyplatilo. My jsme to samozřejmě netušili, ale náš spolucestovatel Ráďa nám to svojí angličtinou "samfinks wrong?" skvěle vybavil ;-) Teda sobě, my se pak nechali na drzo pozvat.

8.jpg
9.jpg

St. Andrews, kde studuje princ William, jsme nakonec také vynechali a blížili se k Edinburghu, snad bude pěkně aspoň tady na prohlídku města. Zatím jsem slyšel a četl, že to město skutečně stojí za návštěvu. Mosty před Edinburghem byly mocné, skoro jako v San Francisku :-) Edinburgh pěkný, chystal se pomalu na olympiádu, která tu za dva týdny propukne v plném proudu. Na druhou stranu se ale taky ještě zotavuje z povodní, které tu ještě před týdnem byly. Národní muzeum bylo zadarmo, přijeli jsme ale moc pozdě.

10.jpg
11.jpg

Koukáme po centru, procházíme nezkušeně kolem zajímavých budov, tedy až poté, co jsem přes půl města donutil všechny jít do botanické zahrady, která měla už v 6 hodin večer zavřeno. Aspoň jsme prozkoumali, že mimo centrum nic extra není. V centru pak kromě muzea pěkné zahrady, hrad, na skále obrovský fotbalový stadion. Začínáme pomalu hledat cestu zpět k autu, což nakonec nebyl zase tak lehký úkol. Našli jsme a jeli z města, abychom si mohli někde opět rozdělat stan.

12.jpg
13.jpg

Spíme kousek od silnice, zase pršelo, ráno balíme a jedeme radši zpět do Británie a poslední den se chystáme strávit v Yorkshire National Parku v Británii a samozřejmě na všech místech, které jsme po cestě tam míjeli, s poznámkou zastavíme se tu po cestě nazpět :-D

20.jpg
21.jpg

Procházka u vesničky Sedbergh na začátku parku nám ale náladu zase spravila. Krásná vesnička, vycházka na kopec, zase zpátky sluníčko, pěkná změna oproti sezení v autě. Pěkné převýšení, výhledy, no paráda.

17.jpg
16.jpg

Jakoby si to na nás někdo připravil, v Británii počasí pěkné, ve Skotsku děs běs. Škoda, asi se tam budeme muset někdy vrátit a více si to tam všechno užit. Ale teď už hurá na letiště směr Island.

S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.

Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.

Hodnocení: 7 z 10

Úroveň angličtiny: 10 z 10 (co asi jinýho že :-))

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#cestování #VelkáBritánie #Skotsko #Evropa

bottom of page