Litva 2013 - Vilnius - milé překvapení


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE


Na závěr severské trilogie jsem dojel do Vilniusu v nám ne tolik známé Litvě. Ruský dopad tam jde cítit asi nejvíce a to také na jejich současné řeči, která se mi zdá jako kombinace španělštiny a ruštiny. Lidé tam jsou ale dobří a srdeční a já jsem byl z tohoto města velmi příjemně překvapen. Asi to také bude tím, že jsem od něj nic světoborného nečekal, takže nakonec ho rád alespoň touto cestou pochválím.Super tady je, že téměř všechna ubytování jsou v centru anebo v těsné blízkosti u centra. A tam je i hlavní vlakové a autobusové nádraží. Takže ačkoliv jsem přijížděl večer a nebylo možno nikde sehnat mapu, nebyl problém se tu zorientovat a najít místo, které potřebuju.Druhý den ráno začínám obcházku centra a vstupem do brány je opravdu vidět velká změna a opět kus historie. Krásné domy, kostely, architektura, dýchají všude kolem.Kousek od centra je most, přes který se dostanete do čtvrtě Užupis, která je okupována umělci, podporované státem, kteří si tu žijí po svém a dělají také to, co chtějí. Četl jsem o tom velké věci a čekal velkou show, ale skoro nic tu nebylo, takže jsem z toho zase byl celkem zklamaný. Přes Užupis jsem vystoupal do kopce a došel až k Třem křížům, odkud je krásný výhled na město i na Gedimisanův hrad, který je hned nad katedrálou se zvonicí.Na druhé straně kopce už jde vidět zase moderní část města s mrakodrapy a skleněnými budovami. Asi je to vazba dnešní doby, naštěstí některá tato města si svoje historická centra brání a nedovolují do nich zasahovat.Vilnius je také malý, stejně jako Tallin a projít jej netrvá déle, než pár hodin. S vycházkou na kopec k Třem křížům a poté ještě k hradu, mi to trvalo asi půl dne.Mapa, kterou turisti mohou získat, je velmi slušně nakreslená a jsou tu zmapovány nejdůležitější památky města, ale i naznačená celá trasa, jak je možné ji projít, abyste viděli co nejvíce (prostě šipky, jako v IKEI).Obecně stojí za návštěvu kromě Vilniusu ještě druhé největší město Kaunas, kam nízkonákladoví dopravci také létají. Určitě byste však neměli minout vodní hrad Trakai, nedaleko od Vilniusu. Ten jsem si však musel nechat na příště.


S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.


Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.


Celkové hodnocení: 7 z 10


Úroveň angličtiny: 8 z 10


ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#cestování #Litva #Vilnius #Evropa

© 2015 by Jiří Hošek

  • b-facebook
  • Instagram Black Round
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now