top of page

New York 2014 - Malé nakousnutí Velkého jablka

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

Předem článku bych rád upozornil na to, že se nepovažuji za člověka, který by měl toto město zcela "procestováno" ani za nějakého znalce. Nejsem vůbec fandou velkých měst a tak mě přinutila k cestě do New Yorku jen neodolatelná nabídka letenek za 180 EUR, kdy jsem svolil k víkendovému výletu.

Hned po příletu na největší místní letiště JFK v New Yorku jsme se přesunuli metrem k hotelu a přišly první "americké vymoženosti". Metro, dá se v tom orientovat, ale přecejen je to něco jiného, než v Evropě. První den jste ztracení, další dny už jsou o dost lepší. Ulice v mřížovém stylu (street a evenue) taky mají svoji logiku. Takže jsme ubytovaní, hotel v pohodě, kousek od Central Parku, cena skvělá.

Ráno nás čeká jedno z must see - Socha Svobody. Když jsme viděli tu cenu za loď a frontu lidí, rychle nás to přešlo. O to déle jsme na břehu relaxovali koukáním na tu obrovskou věc v dáli, kam stejně lidi nahoru už nesmí (kvůli teroristickým útokům), přečetli si něco o muzeu dole pod sochou a zamýšleli se nad tou dobou, kdy všichni připlouvali lodí do Ameriky a čekali v této budově, jestli budou přijati a nebo ne.​

​​

Další naše kroky směřovali k tomu, co by asi každý ekonom měl jednou v životě navštívit - Wall Street. Ulice, kde se odehrává celosvětový obchod s akciema těch největších a nejznámějších firem. Díky zdejší burze dostala tato ulice náboj důležitosti a tak si tu postavil mrakodrap i třeba samotný Donald Trump.

Železný býk jako symbol Wall street, kterého můžete znát z mnoha filmů a dokumentů

V budově Donalda Trumpa si můžete docela dobře nakoupit něco k jídlu a u toho sledovat, jak se pohybují ceny akcií těch nejznámějších firem.

Docela nedaleko bývaly také známá dvojčata. Dnes je tam už udělaný pěkný památník 9/11, který udělá opravdu dojem na každého. Vstupné dobrovolné, ale doporučené 5-10 dolarů/os. :-)

V obchodní čtvrti okolo je mnoho dalších mrakodrapů, které budí v místních obavy. Tady například Světové obchodní centrum (WTA).

Musím vychválit značení. Mnoho turistů znamená potřebu nějaké vhodné orientace, což se jim na místních orientačních sloupech umístěních téměř u každé větší křižovatky, celkem povedlo.

A zde už je slavný Emire State Building, 102 pater, více, než 40 let byla také nejvyšší budovou světa. Po 11. září 2001 se stala nejvyšší budovou v New Yorku a třetí nejvyšší v USA. Je na seznamu Národních kulturních památek. Možnost se jít podívat nahoru, ale počítejte s dlouhým čekáním a nekřesťanskou cenou vstupného.

Jedním z dalších krásných view-pointů je Brooklyn Bridge, který spojuje nejznámější ostrov Manhattan a část města Brooklyn. Je tu stezka pro pěší a pěkné výhledy na všechny strany.

A populární Broadway - kdo hraje divadlo na Broadway, je v Americe i celém světě prostě hvězda :-) Jsou tu elektronické tabule, které umožňují kupovat vstupenky na poslední chvíli, které jsou nejlevnější. Výběr představení je tu velký a každodenní.

Vstup do populárního a opravdu obrovského Central Parku. Lidi sem chodí běhat, cvičit, odpočívat, relaxovat, bruslit, piknikovat...

Všudypřítomný McDonald má jednu z největších poboček právě zde, nedaleko Central Parku a Emire State Building.

Nejen zde u Central Parku mají krásně značené plánky. To je opravdu dobrá věc.

Zrovna tu probíhala dětská soutěž v krasobruslení. Je pěkné, jak to ti američtí rodiče dokážou prožívat :-)

V New Yorku hlásili nějaké drobné sněžení, tak si radši zničí silnice a pneumatiky, než aby způsobily kvůli 5cm sněhu kolaps, žejo :-)

A na závěr chlouba New Yorku - obrovská multifunkční hala Madisson Square Garden, kde se hraje jak NBA, tak NHL, box, ale i mnoho dalšího.

Celkově mám z New Yorku celkem dobrý dojem. Zejména asi taky proto, že jsem tam byl v zimě a nebylo tam tak přelidněno, jak jsem se obával. Město má určitě co nabídnout a někomu budou stačit dva dny, někomu nebude stačit ani týden. Můj názor na města se nezměnil, ale stále říkám, že jednou by se tam měl podívat asi každý...

S letenkami do této a dalších destinací vám rád osobně pomůžu v rámci mých hledačských schopností :-) Více informací ZDE.

Nebo máte zájem pro sebe, svoje známé, rodinu anebo zájmové sdružení o přednášku? Tato a další země jsou v naší nabídce přednášek na www.volaniprirody.cz.

Celkové hodnocení: 7 z 10

Úroveň angličtiny: 10 z 10

ODKAZ NA FOTOGALERII ZDE

#USA #Amerika #NewYork #cestování

bottom of page